24. marts 2025
Skribenten af månedens arbejde, Mathias Mønster Bech, er ved at gøre sin biavl forårsklar. Den norske biavler Ragnvald Tollefsen har i mere end 20 år drevet biavl nord for polarcirklen. Yoko L. Dupont fra Aarhus Universitet beskriver, hvordan honningbierne samler de det meste pollen fra relativt få forskellige planter, som blomstrer på skift gennem sæsonen. Og du har en ganske særlig mulighed for at deltager i biavlernes verdensmesterskab. Dette er noget af det du kan læse om i det marts-udgaven af Tidsskrift for Biavl, hvor du også som indstik modtager en ny og opdateret branchekoden, der hjælper dig med din egenkontrol.
LÆS MERE07. marts 2025
Lige nu begynder humlebidronningerne at vågne af deres vinterhi og man ser dem flyve søgende rundt på jagt efter et egnet sted at bygge bo. Du kan hjælpe dem ved at lave reder til dem – og det tager højst en halv time.
LÆS MERE03. marts 2025
Hvert år sættes et særligt fokus, som indgår i vurderingen af de indstillede foreninger. I 2025 sættes særligt fokus på at have aktive medlemmer. I indstillingen skal derfor blandt andet fremgå hvad foreningen gør for at have aktive, engagerede og deltagende medlemmer.
LÆS MERE26. februar 2025
I denne måned tager skribenten af månedens arbejde, Mathias Mønster Bech, dig med på Formland-messe. En stor B2B messe, hvor forhandlere kan se de nyeste produkter og trends. Vil du hellere med en tur i marken, så kan du læse om Danmarks Biavlerforenings forsøg med bestøvning af Lucerne. Ni pletter i marken blev dækket med netbure, så værdien af bier og andre insekters bestøvning kunne vurderes. Eller tag med til øen Anholt. I begyndelsen af januar 2025 blev Anholt godkendt som renavlsområde for brune bier. Forud var gået en del planlægning, ansøgninger og praktiske aftaler.
LÆS MERE08. februar 2025
I de seneste dage har repræsentanter fra biavlsorganisationerne i de nordiske og baltiske lande været samlet til det årlige Nordiske Baltiske Biråd. Rådet samler bestyrelsesmedlemmer, ansatte i biavlsorganisationerne samt forskere og eksperter for at udveksle ny viden og styrke samarbejdet inden for både faglige og politiske områder.
LÆS MERE30. januar 2025
I denne måned modtager du med Tidsskrift for Biavl hele tre blade. Du kan derfor glæde dig til masser af nyheder, inspiration og viden til din biavl.
LÆS MERE22. januar 2025
Deltag i webinar om Batwaprojektet i Uganda mandag den 3. februar kl. 17-18. Ved webinaret kan du høre Ole Hertz fortælle om nytteværdien af u-landsbiavlsprojekter og om Danmarks Biavlerforenings tidligere projekter, og derefter vil han fortælle om Batwaprojektet og om hvad det har betydet for batwaerne.
LÆS MERE